Leki i suplementy na włosy i paznokcie

Wiele problemów z włosami i paznokciami wynika z niedoborów w organizmie. W celu uzupełnienia tych niedoborów kobiety i mężczyźni sięgają po rozmaite suplementy diety, których wiele jest dostępnych na rynku. Wiele z nich faktycznie ma dobroczynne składniki, ale należy pamiętać, że suplement to nie lek. Leki mają kontrolowaną jakość i lecznicze dawkowanie.

Jakie składniki suplementów diety na włosy i paznokcie mogą zadziałać?

Aminokwasy siarkowe na przykład L-cysteina oraz L-metionina– są to związki, które zawierają siarkę, a ta jest budulcem włosów i paznokci. Z kolei związek o nazwie MSM nie da żadnych rezultatów, ponieważ ludzki organizm nie przyswaja z niego siarki.
Cynk – leki na włosy i paznokcie lub suplementy diety mogą go zawierać, gdyż jego niedobory mogą powodować problemy ze skórą.
Biotyna – producenci chwalą się jej obecnością w składzie, jeżeli jednak masz jej niedobór, to koniecznie popracuj nad dietą.
Żelazo – może zadziałać, gdyż jego niedobór osłabia cały organizm, często przy okazji powoduje wypadanie włosów, ale należy z nim uważać, gdyż jego nadmiar także jest szkodliwy.
Wyciąg z pokrzywy oraz kwas pantotenowy także może zadziałać na włosy w sposób dobroczynny. Jednak przy stosowaniu suplementów diety pamiętaj o tym, by wykluczyć inne źródła problemów z włosami i paznokciami, np. choroby tarczycy lub skóry głowy, niedobory żelaza, złą dietę lub stres i brak odpoczynku.

Leki na włosy i paznokcie

Jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu z suplementami. Do tej nielicznej grupy zalicza się np. Revalid, który ma dobrą dawkę aminokwasu siarkowego, a także witaminy B5, zawiera także wyciąg z prosa oraz kiełków pszenicy, a także drożdże piwne, które także są źródłem witamin z grupy B i minerałów.
Innym lekiem jest Biotebal, którego główną zaletą jest ogromna dawka biotyny. Jeżeli problemy z włosami wynikają właśnie z niedoboru tej substancji, to ten lek dobrze go uzupełni. Jednak jeżeli po miesiącu kuracji nie będzie efektów, warto poszukać innego źródła problemów oraz zastosować inny preparat niż jednoskładnikowy lek.