Ocet jabłkowy na zmarszczki
Ciekawostki o zmarszczkach

Ocet jabłkowy na zmarszczki

Advertisement

Kobiece piękno jest kwestią niezwykle pożądaną w dzisiejszym świecie. Jednak w czasach, kiedy zanieczyszczone powietrze, sztuczne przetworzone jedzenie pełne chemikaliów oraz szybki tryb życia skutecznie niszczą to, jak wyglądamy i przyczyniają się niestety do przedwczesnego starzenia się tkanek skóry, dbanie o wygląd jest wysoce utrudnione. Na ratunek miliardom kobiet na całym świecie przychodzą zatem producenci dermokosmetyków. Bogate oferty produktów koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych zachwycają, ale wprawiają również w niemałą konsternację, ponieważ często nie wiadomo, jaki produkt wybrać, aby skutecznie pozbyć się zmarszczek, nawilżyć naszą skórę i zapewnić jej młody i promienny wygląd. Krem, maseczka, glinka, serum, a może zabieg w klinice odnowy biologicznej? Kwas hialuronowy, kolagen? W gąszczu takich dylematów łatwo jest się pogubić. A przecież wiele produktów naturalnych również może doskonale poprawić stan i kondycję naszej skóry. Niektóre z nich możemy znaleźć na półce w sklepie spożywczym lub w odmętach naszych domów, a konkretnie w kuchniach bądź piwnicach. Do takich produktów należy między innymi ocet jabłkowy.

Czym tak naprawdę jest ocet jabłkowy i jak powstaje? Krótka charakterystyka 

Ocet jabłkowy, w przeciwieństwie do tradycyjnego kuchennego octu, jaki stosujemy do konserwowania warzyw w słoikach na zimę, nie jest to wodny roztwór kwasu octowego. Powstaje on z cydru lub soku jabłkowego, a konkretniej – z moszczu, czyli świeżo wyciskanego soku. Nie jest to jednak zwykły sok, a półprodukt w procesie dalszego przygotowywania właściwych soków bądź napojów.

Organiczny tudzież niepasteryzowany ocet jabłkowy ma jasne, żółtawe zabarwienie w lekko bursztynowym odcieniu. Podczas produkcji octu jabłkowego, jabłka zgniatane są z wykorzystaniem wielkiej prasy mechanicznej. To przyczynia się do maksymalnego wydobycia soku z owoców, tak, by procent odpadów – suchej masy był jak najmniejszy. Następnie do pozyskanej cieczy dodawane są specjalne bakterie oraz drożdże. Zastosowanie tych składników przyczynia się do szybszej fermentacji alkoholowej. Zawarte w soku cukry przekształcają się zatem w alkohol. W procesie tak zwanej drugiej fermentacji, alkohol zmienia się w ocet dzięki dodaniu specjalnie wyodrębnionej bakterii kwasu octowego, zwanej z łaciny Acetobacter aceti. Kwas octowy i kwas jabłkowy nadają octowi jabłkowemu charakterystyczny kwaśny posmak.

Ocet jabłkowy na zmarszczki i nie tylko

W ostatnich latach w środowiskach kobiecych mówi się coraz częściej o przeciwzmarszczkowym działaniu octu jabłkowego. Należy wiedzieć, że w profilaktyce urody i przedwczesnego starzenia, ocet jabłkowy może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i od zewnątrz. Regularnie spożywany ocet jabłkowy na przykład pomaga w odchudzaniu.

Jednakże, w przypadku dbania o kondycję naszej skóry, ocet jabłkowy warto stosować jako tonik i przemywać nim twarz. Taki zabieg jest polecany zwłaszcza posiadaczkom skóry tłustej lub przetłuszczającej się w „strefie T”. Wystarczy wacikiem nasączonym octem przemywać wybrane partie twarzy, omijając jednak okolice oczu. Ocet złagodzi powstałe stany zapalne oraz zadziała na skórę ściągająco.

Inną metodą dbania o cerę z wykorzystaniem octu jabłkowego są wszelkiego rodzaju maseczki z dodatkiem tego składnika. Można zatem wymieszać ocet z ulubioną glinką lub miodem. Takie maseczki należy nakładać na twarz, pamiętając jednak o omijaniu najbardziej wrażliwych okolic. Z takich maseczek jednak, jak również generalnie z wykorzystywania octu jabłkowego w dbaniu o skórę powinny zdecydowanie zrezygnować kobiety, które zmagają się z cerą naczynkową.

Waciki nasączone roztworem wody mineralnej (nie specjalistycznej) oraz octu jabłkowego można także nanieść na zmarszczki mimiczne. Taka mieszanina stosowana regularnie wygładzi je i poprawi kondycję skóry. Regularność w dbaniu o skórę to podstawa!

Jak samodzielnie przyrządzić ocet jabłkowy? 

Przeciwniczki przetworzonej sklepowej żywności mogą buntować się przeciw używaniu sklepowego octu na skórę. Dla nich istnieją inne rozwiązania. Skórki obrane z jabłek należy zalać lekko posłodzoną wodą i pozostawić na trzy tygodnie, następnie odcedzić mieszaninę i cieszyć się domowym octem jabłkowym.

Advertisement

Post Comment