Okres ciąży a właściwa masa ciała

Ciąża wywołuje wiele zmian w życiu każdej kobiety. Są to zmiany obejmujące zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Dotyczą nie tylko urody czy wyglądu zewnętrznego ale też funkcjonowania całego ciała jak i poszczególnych jego narządów. Często zmienia się nie tylko wygląd ale także metabolizm czy gospodarka hormonalna. Ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie ma również właściwa dieta i zachowanie odpowiedniej wagi.
To temat-rzeka, wokół którego narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Jednym z nich jest wiara w to, że przyszła mama musi jeść dwa razy więcej aby odżywić także swojego maluszka. Nie jest to właściwe podejście a dodatkowe kilogramy po porodzie niewątpliwie trudniej będzie zgubić. Wiedza o tym, jak zmienia się nasze ciało, jest bardzo ważna i pomoże nam lepiej funkcjonować ale tylko pod warunkiem jeśli są to rzeczywiście naukowe fakty, które znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tym artykule przeczytasz wszystko o wadze w ciąży, co koniecznie musisz wiedzieć!

Prawidłowa waga

Przybranie na wadze to lęk wielu kobiet będących w ciąży. Średnio kobiety przybierają w tym czasie od 9 do 15 kilogramów jednak nie jest to regułą i w przypadku każdej osoby wygląda inaczej. Ogromny wpływ ma oczywiście waga wyjściowa czyli taka, którą miałyśmy przed ciążą. Łatwo również zmierzyć tzw. wskaźnik masy ciała, czyli popularne BMI. W przypadku gdy przyszła mama ma niedowagę, wówczas masa jej ciała zwiększy się o około 12 do 18 kilogramów. W przypadku kobiet z nadwagą jest to od 7 do 12 dodatkowych kilogramów zaś w przypadku kobiet z otyłością możemy spodziewać się od 5 do 9 kilogramów więcej. Te wskaźniki odnoszą się wyłącznie do ciąż pojedynczych ale często zdarzają się również ciąże bliźniacze – wówczas przyszła mama może zyskać średnio od 16 do nawet 21 kilogramów. Obliczanie BMI i kontrolowanie własnej wagi jest bardzo ważne i pozwala lepiej zadbać o zdrowie własne jak i maluszka.

Nadwaga i niedowaga

Gwałtowne przybranie na wadze w czasie ciąży może wiązać się z licznymi negatywnymi konsekwencjami dlatego jest tak niebezpieczne. Nadwaga czy otyłość w czasie ciąży mogą spowodować takie problemy jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, bóle kręgosłupa i nóg, obrzęki i żylaki oraz hemoroidy. U dziecka może wystąpić makrosomia (zbyt duża waga), gwałtownie wzrasta także ryzyko przedwczesnego porodu lub porodu poprzez cesarskie cięcie. Również niedowaga będzie oznaczać kłopoty: dziecko może urodzić się ze zbyt niską masą, mogą u niego wystąpić zaburzenia oddychania i niedokrwistość. Takie dziecko może również być bardziej narażone na choroby w przyszłości. Tym bardziej warto zadbać o właściwą wagę w okresie ciąży.