Dla wielu osób łysienie stanowi problem nie tylko natury medycznej, ale i estetycznej. Dobrze znane już jest łysienie androgenowe, które stanowi najczęstszą przyczynę wpadania włosów. To schorzenie polega na nadmiernej reakcji mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny w naturalny sposób występują u mężczyzn, ale też w małych stężeniach u kobiet. Jednak występuje także łysienie telogenowe. Czym jest? Jak je leczyć? Na te pytanie znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.
Czym jest łysienie telogenowe?
Najpierw należy wyjaśnić pojęcie faz wzrostu włosa. Pierwsza z nich, to faza anagenu, czyli wzrostu. Dochodzi podczas niej do intensywnych podziałów komórkowych, wskutek czego możliwy jest porost włosów. Faza anagenu trwa około 5 lat, po czym włos w naturalny sposób przechodzi do fazy telogenu, czyli spoczynku. W tym okresie dochodzi do zahamowania wzrostu, a potem wypadnięcia włosa. W normalnych okolicznościach nie ma to żadnych konsekwencji, gdyż w miejsce starego wyrasta nowy włos. Ocenia się, że u osoby zdrowej w fazie anagenu znajduje się około 90 procent włosów, zaś telogenu – zaledwie 10 procent. Dzięki temu włosy w niezauważalny sposób wymieniane są na nowe. Jednak przedłużenie fazy telogenu z kilku tygodni do na przykład kilku miesięcy, powoduje zaburzenie tej proporcji, sprawia, że więcej włosów znajduje się w fazie spoczynku i więcej wypada. To właśnie jest łysienie telogenowe.
Leczenie łysienia telogenowego
Łysienia telogenowego nie leczy się jako takiego, kluczowe jest wyeliminowanie czynników, które do niego doprowadziły. Wśród możliwych przyczyn znajduje się: stres i długotrwałe napięcie nerwowe, stany będące dużym obciążeniem dla organizmu (poród, połóg, operacje), przyjmowane leki, np.: heparyna, karbamazepina, beta blokery, retinoidy, NLPZy, niedobory żywieniowe (zła dieta lub zaburzenia wchłaniania), niedobory żelaza lub cynku, zaburzenia hormonalne – nadczynność lub niedoczynność tarczycy (łysienie telogenowe hormonozależne); przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, zatrucie metalami ciężkimi. Lekarz powinien zlecić badania krwi w kierunku poziomu żelaza i hormonów. Łysienie telogenowe ile trwa Po wykryciu i usunięciu odwracalnej przyczyny łysienia telogenowego, wzrost włosów normalizuje się w przeciągu 6–12 miesięcy, dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka pacjenta.