Jak dbać o stopy – praktyczne porady

Sezon letni trwa w najlepsze. Jest to więc idealny moment, aby nosić cieńsze ubrania, ale także odkryte buty. Jednak co zrobić, aby nasze stopy prezentowały się ładnie w lekkich sandałkach czy japonkach? Sprawdź praktycznie porady dotyczące tego, jak dbać o stopy i to bez względu na porę roku – zapraszamy do lektury!

Jak dbać o stopy? Zacznij od podstaw

Stopy to jedna z najbardziej zapomnianych części naszego ciała, a jednak stanowią one fundament naszego codziennego funkcjonowania. Często dopiero pojawiająca się popękana i nieestetyczna skóra, dyskomfort, ból lub problemy zdrowotne związane ze stopami przypominają nam o ich istnieniu. Zadbane i zdrowe stopy to nasza wizytówka, która wielu z nas może poprawić także samopoczucie. A więc jak prawidłowo dbać o stopy? Zacznij od podstaw!

  • Mycie stóp! Choć pierwszy punkt może wydawać się oczywisty, nie zawsze tak jest, a codzienne mycie stóp jest podstawą prawidłowej higieny. Co istotne, opłukanie stóp wodą nie wystarczy. Należy je dokładnie umyć, w szczególności  w przestrzeni między palcami, gdzie często zbierają się bakterie i grzyby. Po umyciu staraj się dobrze osuszyć stopy, szczególnie przestrzenie między palcami. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi infekcji.
  • Obcinanie paznokci to kolejny kluczowy punkt w pielęgnacji stóp, który pozwala zachować ich zdrowie. W celu skrócenia płytki paznokcia używaj ostrych nożyczek lub obcinacza do paznokci. Ponadto unikaj zaokrąglania ich zbyt mocno. Dlaczego? Może prowadzić do wrastania w skórę, co spowoduje stan zapalny oraz ból palca. Co równie ważne, pozostawienie zbyt długich paznokci może prowadzić do nieprawidłowego obciążenia stopy i bólu.
  • Usuwaj naskórek. Ta czynność powinna być wykonywana regularnie. W innym przypadku nasza skóra stóp może być narażona na nadmierne zgrubienie, pęknięcia lub suchość. W jaki sposób należy usuwać martwy naskórek? W tym celu sprawdzi się  tarka lub kamień pumeksowy. Po wykonaniu peelingu mechanicznego należy zastosować krem nawilżający, który odżywi skórę i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu. 

Jak dbać o stopy? Postaw na profesjonalny pedicure!

Jeśli nie masz czasu na regularną pielęgnację stóp, bądź chcesz, aby zajął się nimi specjalista, postaw na profesjonalny pedicure dostępny w warszawskim salonie Bodybar.

Możesz wybrać pomiędzy dwoma formami pedicure:

  • pedicure całkowity, który polega na opracowaniu stopy i paznokci, a więc usunięciu zrogowaciałego naskórka i zadbaniu o płytkę paznokcia,
  • półpedicure, na który składa się opracowanie paznokci, a więc zadbanie o płytkę paznokcia w postaci usunięcia skórek, skrócenia i wyrównania płytki. 

Bez względu na wybraną opcję otrzymasz w jej zakresie stylizację płytki za pomocą lakieru winylowego, hybrydowego, a jeśli nie przepadasz za kolorowymi paznokciami – możesz postawić na pedicure japoński. Na czym polega? Jest to metoda polegająca na kompleksowym odżywieniu paznokci. Dzięki skorzystaniu z usługi profesjonalisty będziesz mieć pewność, że twoje stopy zostały zaopiekowane we właściwy sposób. Już dziś umów się na zabieg w Bodybar pod nr tel. 22 403 02 02 lub 797 772 228. Serdecznie zapraszamy!

Jak dbać o stopy? Zwracaj uwagę na buty i akcesoria

Pielęgnacja stóp to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, usuwanie zrogowaciałego naskórka czy pielęgnacja płytki paznokcia. Dbanie o stopy to także noszenie odpowiedniego obuwia oraz odzieży.

  • Nie chodź cały dzień w jednym obuwiu – dlaczego? Noszenie tych samych butów przez wiele godzin może spowodować nadmierne pocenie się stóp. Wilgotne środowisko wewnątrz buta sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, co z kolei może prowadzić do infekcji i nieprzyjemnego zapachu. Ponadto może to prowadzić do nadmiernego uciskania i obciążenia określonych obszarów stopy. Co w efekcie spowoduje z dużym prawdopodobieństwem powstanie odcisków, otarć, a nawet bolesnych odczuć.
  • Wybieraj odpowiednie buty – ten aspekt ma także ogromny wpływ na zdrowie stóp. Pamiętaj, że buty powinny być dostosowane do twojego rozmiaru stopy, nie powinny uciskać, ale również nie mogą być zbyt luźne. Obuwie powinno być wykonane z przewiewnych materiałów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp. Zwracaj uwagę na profilaktyczne wkładki, które mogą pomóc w redukcji nacisku na stopy i złagodzić ewentualne dolegliwości.

Połączenie wszystkich powyższych zasad spowoduje, że będziemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami nie tylko w lato, a na co dzień – bez względu na porę roku.