Głodówka zdrowa czy niezdrowa?

Potocznie zwykło się nazywać głodówką sposób żywienia, który wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ograniczenia te zwykle dotyczą niemożności spożywania określonych produktów oraz konieczności ograniczania ich ilości. Mówiąc wprost nie można jeść wszystkiego i tyle ile chcemy, jednak nie powinniśmy być głodni, głodówka na diecie jest niezdrowa. Zdrowa dieta powinna być tak zaplanowana aby osiągać zaplanowane rezultaty bez uszczerbku na zdrowiu i psychice. Dziś mamy do wyboru szeroki wachlarz diet, każda z nich niesie ze sobą pewne ograniczenia, wiąże się z pewnymi zasadami ale także oferuje pewne korzyści.

Zdrowe i skuteczne głodówki

Kuracje oczyszczające są powszechnie stosowane, dawniej były nazywane postami aktualnie częściej można usłyszeć o głodówkach lub dietach oczyszczających. Nie można odmówić im skuteczności a także korzyści zdrowotnych o ile są stosowane prawidłowo.
Post sokowy
Głodówka 7-dniowa
Post warzywno-owocowy Dr Dąbrowskiej

Głodówki jednodniowe nie powinny nikomu zaszkodzić. Krótkie kuracje polegają głownie na utracie wody i wyczerpaniu zapasów węglowodanów. W rezultacie trudno oczekiwać po nich spektakularnych korzyści. Głodówki, które trwają dłużej niż 7 – 10 dni, powodują, że organizm wkracza w fazę wyniszczania co staje się niezdrowe i może być niebezpieczne.
Jednak nawet krótkotrwałe głodowanie może przynieść szkody osobie, która jest źle odżywiona, osobom z wieloma chorobami współistniejącymi, przyjmującym leki na cukrzycę lub poprawiające krzepliwość krwi. Nawet w śród otyłych zdarzają się osoby niedożywione u których leczenie głodówką w trakcie diety może być bardzo niebezpieczne, z zagrożeniem życia włącznie.

Przede wszystkim nie szkodzić. To zasada, która powinna przyświecać nie tylko lekarzom i twórcom diet ale także każdemu kto chce zmieniać coś w swoim ciele. Odchudzanie i oczyszczanie organizmu jest dużym wyzwaniem. Aby przyniosło pożądane efekty, wymaga cierpliwości, odpowiedniej metody i zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych.