Jakie są objawy bezsenności?

Każdy z nas w pewnym okresie swojego życia doświadczył cierpienia związanego z brakiem snu. Zatem warto dowiedzieć się jakie są objawy bezsenności i jak możemy walczyć z tą przykrą dolegliwością. Bezsenność możemy podzielić na kilka kategorii ze względu na to, czy mamy problemy z uśnięciem, budzimy się w nocy, nasz sen jest przerywany, czy też budzimy się wcześnie rano i już nie możemy dalej spać (to jest zazwyczaj objaw umiarkowanej lub ciężkiej depresji). Jakie są przyczyny bezsenności?

 

Jest to zazwyczaj ból fizyczny, który nie pozwala nam spać, depresja, lęki, koszmary, przewlekły stres, nerwy przed nową sytuacją – egzamin, ślub, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby i wiele innych. Mogą ją powodować także leki np. glikokortykosteroidy, leki nootrpowe, pobudzające, alkohol i wiele innych. Objawy bezsenności to przede wszystkim brak snu, lęk przed snem, natrętne myśli, ruminacje, wspominanie przykrych zdarzeń, głębokie przemyślenia i inne. Jak leczyć bezsenność? Z pomocą przychodzi nam medytacja, joga, leki roślinne (kozłek lekarski, melisa, lawenda, głóg), leki syntetyczne (zolpidem, zaleplon, zopiklon, melatonina), psychoterapia.

 

Możemy także wziąć kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (różany, lawendowy, goździkowy, cytrynowy, drzewo herbaciane). Bezsenność leczy się także poprzez psychoterapię i przepracowanie problemów, które mogą wywoływać u nas objawy tego nieprzyjemnego problemu. W przypadku bezsenności porannej warto pójść do psychiatry, gdyż może być to jeden z objawów depresji – bardzo ciężkiej i śmiertelnej choroby psychicznej, która może nam bardzo utrudnić funkcjonowanie i życie.