Wykorzystanie leku roślinnego w leczeniu różnych schorzeń

Zdrowie stanowi podstawową i najważniejszą wartość w życiu każdego człowieka. Bez niego życie staje się uciążliwe, dlatego leki i farmacja stanowią podstawową gałąź gospodarki. Możemy korzystać z preparatów syntetycznych dostępnych w aptekach, a także z leków roślinnych, które swoją wartość zawdzięczają wielowiekowej tradycji.

 

Nasi przodkowie chętnie sięgali po fitoterapię w celu wyleczenia trapiących ich schorzeń takich jak biegunki, zaparcia, bóle głowy, mięśni stawów, bezsenność i wiele innych. Ponadto za roślinami kryła się od zawsze magiczna aura, więc nic dziwnego, że były wykorzystywane w różnych obrzędach oraz do wróżenia, przykładowo po dziś dzień zawiesza się jemiołę, która całującej parze ma przynieść wieczną miłość i szczęście. Dlatego też ważne jest, aby korzystać z osiągnięć ciągle rozwijającej się fitoterapii. Dzięki rozwojowi odpowiednich metod chromatograficznych i analizy instrumentalnej jesteśmy obecnie w stanie odkryć zawartość jakościową i ilościową roślin pod kątem występowania fitozwiązków a następnie badania ich w kierunku wykorzystania do celów leczniczych.

 

Właściwości surowców roślinnych sprawdzą się także doskonale w leczeniu ciężkich chorób, przykładowo kurkumina czy triterpeny pentacykliczne jak kwas oleanolowy, kwas betulinowy czy kwas ursolowy mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe, jednak potrzeba dalszych badań, aby wykorzystywać je skutecznie w leczeniu tych chorób. Zatem warto inwestować w leki roślinne oraz ich badanie, bo mogą okazać się cennym sprzymierzeńcem w leczeniu różnorodnych chorób.