Lek roślinny czy syntetyczny – co wybrać w aptece?

Choroba jest to stan, gdy nasz organizm poddaje się pod wpływem czynników zewnętrznych bądź wewnętrznych i wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia w celu złagodzenia objawów, bądź pozbycia się elementu stresującego. Z powszechnie występującymi dolegliwościami kierujemy się do lekarza, a nawet częściej do apteki, w celu otrzymania pomocy i odpowiednich preparatów.

 

Będąc na miejscu zastanawiamy się co lepiej wybrać, preparat syntetyczny, czy lek roślinny, który jest pochodzenia naturalnego. Czy nasz wybór jest odpowiedni zależy od naszych potrzeb i kondycji naszego organizmu. Z pewnością, leki syntetyczne są lepiej przebadane, zawartość substancji czynnej jest na pewno taka sama jak deklarowana jak producenta, jednakże w ulotce przeczytamy o milionach działań niepożądanych. Z kolei, fitoterapia jest zazwyczaj bezpieczniejsza, choć niekoniecznie tańsza, ze względu na sposób pozyskiwania i przetwarzania surowców roślinnych, ale to co przyjmujemy jest w pełni naturalne.

 

Zatem, jeśli nie ma potrzeby korzystania ze środków syntetycznych, warto rozważyć zakup leku roślinnego, bo fitoterapia może być równie skuteczna co terapia farmakologiczna, a jest często bezpieczniejszym rozwiązaniem, choć nie zawsze, dlatego w jej przypadku zawsze warto skonsultować swoje obawy z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi nam która opcja jest dla nas bardziej odpowiednia, aby uniknąć rozczarowania oraz niebezpiecznych dla zdrowia i życia działań niepożądanych leków.