Skuteczne metody leczenia bezsenności

Zaburzenia snu dotyczą wielu milionów osób na świecie. Ich przyczyny mogą być bardzo różne, tak samo jak i jest wiele rodzajów bezsenności – krótka, która trwa do dwóch tygodni i przewlekła, gdy objawy trwają dłużej. Wyróżniamy także bezsenność poranną, gdy następuje przebudzenie wcześnie rano, zaburzenia snu mogą być związane też z niemożliwością uśnięcia, przebudzaniem się w nocy, niewystarczającym czasem snu.

 

Przed rozpoczęciem leczenia powinniśmy przede wszystkim ustalić jakie są przyczyny naszej choroby. Zazwyczaj bezsenność jest związana z nagłymi zmianami w naszym życiu takimi jak stresujący egzamin, nowa praca, przeprowadzka, ślub, czy śmierć kogoś bliskiego. Może też towarzyszyć chorobom, których objawem jest ból różnego pochodzenia – ból głowy, reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, a także zwykła grypa. Niekiedy bezsenność jest objawem depresji, która to wymaga konsultacji ze specjalistą i leczenia psychiatrycznego przy pomocy leków antydepresyjnych oraz psychoterapii. Jeśli poradziliśmy sobie z przyczyną a objawy nadal występują możemy spróbować preparatów OTC dostępnych w aptece.

 

Są to głównie tabletki i syropy, które zawierają wyciągi roślinne (kozłek lekarski – waleriana, melisa, chmiel zwyczajny, głóg i wiele innych), a gdy te są nieskuteczne, lekarz specjalista może wypisać nam receptę na leki – zolpidem, zaleplon lub zopiklon. Należy pamiętać, że jest to leczenie uzależniające, dlatego nie powinniśmy ich stosować dłużej niż przez okres dwóch tygodni. Ponadto, możemy próbować łagodzić objawy bezsenności przy pomocy medytacji, muzyki relaksacyjnej, sportu, olejków eterycznych i wielu innych naturalnych metod.