Jak wybrać krem do opalania? Co powinieneś wiedzieć?

Kiedy nadchodzi lato, pełne słonecznych dni i zaczynamy spędzać coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, a także jesteśmy skorzy do kąpieli w różnych akwenach wodnych, powraca ważny temat, jakim jest ochrona przeciwsłoneczna, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem wrażliwej skóry. Wiemy, że pod wpływem promieniowania, naturalny odcień skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce, zmienia się. Aby promienie słoneczne nie były szkodliwe dla naszego zdrowia, kluczowa jest właściwa ochrona, obejmująca kosmetyki, chroniące nas przed słońcem tj. balsam do opalania. Jak wpływają na nas czynniki zewnętrzne tj. promieniowanie słoneczne? Przed jakim promieniowaniem należy się chronić? Jaki kosmetyk do opalania wybrać?

Jak opalanie znosi skóra wrażliwa czy mieszana? Skutki nadmiernej ekspozycji na nasz naskórek i ciało

Kąpiele słoneczne w plenerze czy solarium mogą sprawiać radość wielu osobom. Z drugiej strony nikt nie chce, by na powierzchni ciała pojawiły się oparzenia, poparzenia czy przebarwienia. Problem pojawia się również, jeśli jesteśmy posiadaczami wrażliwej skóry, gdyż wówczas konieczne jest, by zapewnić większą ochronę. Pamiętaj, że wszelkie produkty i preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi najczęściej nie tylko chronią przed słońcem, ale również zapewniają jędrność skóry.

Dlaczego jednak ta ochrona skóry jest ważna? Otóż każdy z nas, produkuje taki barwnik jak melaninę, która wpływa na kolor tęczówek, włosów oraz samej skóry. Jeśli nasz organizm produkuje więcej melaniny, jesteśmy bardziej odporni na promieniowanie słoneczne, więc dłużej możemy przebywać na słońcu.

Oznacza to także, że im bardziej jasną mamy skórę, tym bardziej potrzebna jest nam ochrona, jaką dają kremy, balsamy czy pianki do opalania. Jeśli tego zaniechamy, zyskamy nie tylko brązową skórę. Sama skóra może zostać uszkodzona, co w konsekwencji może prowadzić do wytworzenia się komórek rakowych. Dodatkowo, skóra szybciej się starzeje, jest mniej jędrna i wysuszona.

Z drugiej strony, do właściwego funkcjonowania, potrzebna jest nam witamina D3, którą zawdzięczamy słońcu. Jak zatem pogodzić potrzeby z zagrożeniami? Stosując np. krem czy balsam z odpowiednim filtrem.

Produkty do opalania powinny tylko chronić? Jak to wszystko działa? Co dokładnie na opalanie kosmetyki nam dają?

Kremy z filtrem mają odbijać promienie słoneczne, ale aby było to skuteczne, trzeba je stosować po każdej kąpieli, bo krem łatwo się ściera ze skóry. Nawet jeżeli, mamy do stosowania, produkt wodoodporny, to po wyjściu na brzeg i otarciu ręcznikiem, powinniśmy zaaplikować nową warstwę kremu.

Tu warto się też zatrzymać i uświadomić sobie, jakie mamy rodzaje promieniowania. Są to UVC, UVA i UVB. Pierwszy jest dla nas bezpieczny, bo jest pochłaniany przez gazy astronomiczne. Jeśli chodzi o UVB, promieniowanie to wpływa na oparzenia, przenikając do naskórka i przesuszając go. To on właśnie jest powodem ewentualnych zmian nowotworowych.

UVA tymczasem wnika głęboko w naszą skórę i niszczy włókna kolagenowe. Dlatego nasza skóra starzeje się szybciej. A dodatkowo, w połączeniu z UVB, spotęgowane jest ryzyko dostania raka.

Dlatego, oczywiście, powinniśmy stosować różne filtry do opalania. SPF (Sun Protection Factor) to określenie ochrony przeciwsłonecznej. Każdy filtr wydłuża czas ekspozycji naszej skóry na słońce. Bazowo, bez kremu z filtrem, możemy się bezpiecznie opalać ok. 15min. Jeśli stosujesz np. balsam z filtrem SPF5 to znaczy, że ochrona wydłuża się pięciokrotnie (co daje nam 75min).

Ogólna zasada mówi, aby stosować jak najwyższy SPF, zapewniając sobie jak największą ochronę. Niezbędne minimum to SPF 15, a najlepiej SPF 30.

Jak wybrać właściwy preparat? Jakie substancje powinien zawierać idealny produkt dla dzieci i dorosłych?

Jaki wybrać krem do opalania? Czy balsam ze strony https://www.tinktura.pl/mrkva-balsam-marchewka-przyspieszacz-opalania,77,298.html będzie odpowiedni?

Na rynku mamy filtr mineralny, filtr chemiczny i hybrydowy. Kosmetyki z filtrami mineralnymi są bezpieczne i nawilżają i regenerują skórę. Ich wadą są słaba wchłanialność, co powoduje białą poświatę na skórze.

Filtry chemiczne natomiast są produktami sztucznymi, dlatego też często stosowane są wersje hybrydowe, które łączą krem chemiczny oraz balsam mineralny o kompleksowej ochronie.

By zapewnić sobie dobrą ochronę, warto zatem dobierać krem do rodzaju naszej karnacji, rozprowadzać preparat równomiernie oraz stosować go po każdej kąpieli. Dodatkowo, filtr powinien być dobrany do pogody i długości czasu, jaki zamierzamy spędzić na słońcu. Ważne jest, aby krem chronił nas przed promieniowaniem UVB i UVA. A ponadto, pamiętaj, aby na twarz stosować kosmetyki z wyższym filtrem min. SPF 50.

Jednie biorąc pod uwagę te czynniki, będziesz mógł bezpiecznie korzystać ze słońca i lata.