Po co nam tabela kalorii owoców?

Nikomu nie trzeba jakoś specjalnie tłumaczyć, że owoce zaliczają się szalenie zdrowych pokarmów. Mamy tutaj prawdziwą kopalnię witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Jednak nie zawsze mamy świadomość ich kaloryczności, a to jest niezwykle istotne w kontekście układania zbilansowanej diety. Zdecydowana większość z nich ma słodki smak, lecz jednocześnie nie są zbyt kaloryczne. Sytuacja mienia się, kiedy mamy do czynienia z owocami w formie suszonej. Warto więc nieco bliżej pochylić się nad tymi danymi, a pomoże na w tym tabela kalorii owoców.

Do czego potrzebna jest nam wiedza o kaloryczności owoców?

Zestawienie kaloryczności poszczególnych owoców to szalenie przydatne zestawienie dla każdego zwolennika zdrowego jedzenia. Do tego jest to też cenne źródło informacji dla wszystkich pragnących zrzucić zbędne kilogramy bądź też dla osób będących na różnego typu dietach. Szczególnie jest to istotne zagadnienie w kontekście osób przebywających na diecie redukcyjnej, która to stawia sobie za cel zmniejszenie podaży kalorii w codziennych posiłkach.

Kaloryczność owoców – poznaj szczegóły

W owocach znajduje się całe multum węglowodanów, lecz kalorie w nich zawarte w niewielkiej ilości mogą też pochodzić z tłuszczów i śladowych ilości białka. Energia pozyskana z węglowodanów może mieć różnych charakter, ponieważ możemy je pozyskiwać z węglowodanów złożonych i złożonych. Warto śledzić tabele kaloryczności, ponieważ dostępne w sklepach świeże nie mają etykiet z wartościami odżywczymi. Tym samym dostęp do takiej wiedzy pozwoli nie przekroczyć nam optymalnej do naszych potrzeb dziennej ich porcji. Warto nie przesadzać z ilością takich owoców jak: winogrona, wiśnie, mango, banany, mandarynki, ananasy, gruszki, liczi czy figi. O wiele mniejszą zawartością cukrów mogą pochwalić się pomarańcze, nektarynki, porzeczki, grejpfruty, truskawki czy maliny. Chociaż suszone owoce są znacznie bardziej kaloryczne niż te w tradycyjnej postaci, to jednak są bardzo zdrowe. Tym samym mogą one być wyśmienitą alternatywą dla słodyczy np. w trakcie diety odchudzającej.

Zróżnicowana ilość cukrów w owocach powoduje, że należy je traktować jako dodatek do diety, a nie podstawowy fundament diety, którym powinny być warzywa.