Sposoby na uspokojenie małego dziecka

Najmłodsze dzieci, które nie potrafią słowami opisać swoich emocji oraz potrzeb, potrzebują ogromnej uwagi od swoich rodziców i opiekunów. Bardzo ważne jest więc umiejętne i świadome odczytywanie sygnałów wysyłanych przez najmłodsze pociechy, które oczekują od rodzica pomocy. Istnieje wiele sposobów na uspokajanie dziecka, usypianie go lub dawanie ukojenia w najtrudniejszych dla niego sytuacjach.

Przytulanie

Nie ma dla dziecka niczego ważniejszego, niż miłość rodziców, dlatego też przytulanie i okazywanie serdecznych uczuć jest dla nich kluczowe. Każda sytuacja będąca utrapieniem dla dziecka, staje się mniej przerażająca w ramionach rodzica. Przytulanie to najlepsze co robić aby dziecko usnęło gdy targają nim silne lub nawet negatywne emocje. Sen pozwala zapomnieć o trudnościach i przeszkodach dnia codziennego, a obecność rodzica napawa spokojem oraz poczuciem bezpieczeństwa.

Czytanie bajek

Czytanie nawet najmłodszym dzieciom na bardzo duży wpływ na ich rozwój. Wspieranie swojego dziecka każdego dnia poprzez czytanie mu bajek, może przyjmować nawet charakter terapeutyczny. Bajki terapeutyczne należy stosować w wyjątkowo trudnych dla dzieci sytuacjach, gdy żadne inne metody nie przynoszą ukojenia i oczekiwanych rezultatów. Czytanie to również sposób co robić aby dziecko usnęło w spokoju i bez żadnych przeszkód.

Śpiewanie

Małe dzieci są niezwykle wrażliwe na muzykę i śpiew. Rodzice, którzy stosują śpiewanie kołysanek swoim dzieciom, z pewnością mogą wypowiedzieć się o ich bardzo pozytywnym wpływie na zachowanie oraz rozwój emocjonalny. Obecność muzyki wpływa na dzieci bardzo korzystnie i kojąco, a także powoduje szereg innych, bardzo korzystnych reakcji. Nauka najprostszych piosenek, może rozpocząć się w momencie, gdy dziecko potrafi już wypowiadać swoje pierwsze słowa lub zdania. Śpiewanie najmłodszym dzieciom rozwija w nich wrażliwość na dźwięki oraz ćwiczy ich poczucie rytmu. Muzyka jest ważna w życiu dzieci oraz dorosłych i pozwala ukoić rozedrgane nerwy.