Jakie są objawy grypy?

Wielkimi krokami zbliża się do nas jesień – jest to czas kiedy liście spadają z drzew, na zewnątrz robi się chłodno i deszczowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym także wirusa grypy. W czasach pandemii koronawirusa, warto znać objawy jakie daje ta choroba, aby ją właściwie rozpoznać bez konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

 

Jest to choroba wirusowa, co sezon inne szczepy wirusa są bardziej aktywne i zajadliwe, więc lekarze opracowują co roku nową szczepionkę na przewidywalnie najbardziej możliwe szczepy wirusa grypy. Jeśli podejrzewamy zakażenie się nim to powinniśmy sprawdzić, czy mamy nagłe objawy takie jak: bardzo wysoka gorączka, bóle mięśni, uciążliwy katar (wodnisty, o barwie przezroczystej), osłabienie, niekiedy nudności, wymioty i biegunka. Pamiętajmy, że w przypadku grypy najważniejsza jest profilaktyka, a zatem szczepienia, częste mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami potencjalnie chorymi, gdyż objawy mogą wystąpić nawet po kilku dniach, również wirus może utrzymywać się przez długi czas na powierzchniach martwych.

 

Nie ma pewnych leków, które byłyby skierowane bezpośrednio przeciwko wirusowi grypy, więc w przypadku zakażenia pozostaje nam leczenie objawów. Wbrew powszechnej opinii, antybiotyki są zupełnie nieskuteczne jeśli chodzi o wirusa grypy, a mogą jedynie nam zaszkodzić i obniżyć naszą odporność, prowadząc do zaostrzenia się choroby. Nieleczona grypa prowadzi do ciężkich powikłań, w obrębie układu oddechowego, a także układu sercowo-naczyniowego, co może być śmiertelnie niebezpieczne.