Pielęgnacja jamy ustnej dziecka i niemowlaka

Prawidłowy rozwój naszego dziecka to wartość, na której zależy każdemu rodzicowi. Już od pierwszych dni życia niemowlęcia warto zasięgnąć porady specjalistów w zakresie prawidłowej pielęgnacji dziecka oraz możliwości jego mycia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej dziecka powinna się już zacząć w pierwszych tygodniach jego życia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko problemów z uzębieniem oraz zadbać o prawidłowy rozwój jamy ustnej, która w okresie niemowlęcym jeszcze się kształtuje.

Oczywiście w przypadku niemowlęcia nie możemy mówić o tradycyjnym szczotkowaniu zębów, dlatego wiele osób zastanawia się jak powinna wyglądać taka pielęgnacja jamy ustnej. Przede wszystkim każdego wieczora, tuż przed zaśnięciem, powinniśmy delikatnie czyścić wały dziąsłowe niemowlęcia oraz jego błonę śluzową. Można to robić na przykład za pomocą nawilżonej gazy. Takie działanie ma wiele korzyści. Po pierwsze dbamy o higienę jamy ustnej nasze dziecka, a z drugiej strony przygotowujemy je oraz przyzwyczajamy do czynności wykonywanych w jamie ustnej, dzięki czemu z większą chęcią zacznie prawidłowe szczotkowanie zębów.

Pielęgnacja jamy ustnej u dziecka

Gdy dziecka rośnie, zwiększają się możliwości dbania o jego jamę ustną. Gdy u dziecka zaczną pojawiać się pierwsze mleczne zęby, można przejść do stosowania małych silikonowych szczoteczek na palce. Dzięki nim możemy delikatnie szczotkować uzębienie dziecka do pierwszego roku życia, a następnie przejść na odpowiedniej miękkości szczoteczkę dla dzieci z zaokrągloną główką. Taką szczoteczkę należy zawsze dopasować do wieku dziecka i na początku wykonywać czynności pielęgnacji jamy ustnej za niego, a następnie przekazać mu tą odpowiedzialność, w miarę jego dorastania.

O tym jak skutecznie zadbać o pielęgnację jamy ustnej u dzieci, możemy przeczytać między innymi na stronie https://www.terradent.pl/. Przede wszystkim na samym początku szczotkowanie musi być bardzo delikatne, żeby nie uszkodzić uzębienia oraz dziąseł dziecka oraz nie powodować w ten sposób bólu. W celu dobrania odpowiedniej szczoteczki oraz metod szczotkowania zębów u dzieci warto skontaktować się ze specjalistą. W ten sposób skutecznie zadbamy o zdrową jamę ustną dzieci i niemowląt.