Bezsenność jako jeden z objawów depresji

Pewnego dnia zaczynamy czuć się źle, wszystko nas przygnębia, smuci, nie mamy siły by żyć i wyjść za drzwi własnego pokoju. To mogą być objawy depresji. Jest to bardzo ciężka choroba psychiczna, niestety bardzo często lekceważona, uważana za fanaberię a osoby nią dotknięte są nie raz stygmatyzowane, dlatego nie chcą iść do lekarza po pomoc i same męczą się ze swoim problemem.

 

Lecz nie każdy wie, że jednym z jej objawów jest także bezsenność. Może ona przybierać różne formy. U jednych może polegać na problemie z uśnięciem, gdyż czujemy strach, lęk i natrętne myśli nie pozwalają nam usnąć. Bardziej charakterystycznym objawem jest jednak bezsenność poranna. Osoba taka budzi się rano, najczęściej około godziny 4-5, a później nie może już usnąć, bądź usypia, ale wstaje bardzo niewyspana i bez życia na cały dzień. Dlatego jeśli zauważymy coś takiego u siebie, gdy występuje przez dłuższy czas powinniśmy zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry lub psychologa, gdyż może być to depresja.

 

Pamiętajmy, że w takim przypadku, leki nasenne, nawet te naturalne jak wyciągi z szyszek chmielu, powszechnie dostępne w aptece mogą jedynie pogorszyć nasz stan, gdyż bezsenność wynika z nieprawidłowego przewodzenia neuroprzekaźników w naszym układzie nerwowym, co jest wynikiem depresji. Zatem nie próbujmy leczyć się sami, tylko pójdźmy z takimi objawami do specjalisty, od którego otrzymamy z pewnością opiekę i fachową pomoc.